Święta – ile wydadzą Polacy?

Wydatki związane z tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia zapowiadają się rozsądnie. Duża liczba Polaków deklaruje, że zakupy świąteczne zamierzają pokryć z bieżących dochodów, nie ruszając przy tym zgromadzonych oszczędności oraz nie zapożyczając się od rodziny lub firm pożyczkowych.

Im większa świadomość finansowa tym mniejsze wydatki świąteczne?

W 2018 roku średnia kwota przeznaczona na święta to 719 złotych. Dane przedstawione przez barometr Providenta wskazują również, że najmniej wydadzą osoby starsze, bo średnio 554 złote, a najwięcej osoby w wieku średnim – średnio 812 złotych. Co ciekawe, w grupie osób zamożnych i gromadzonych oszczędności odnotowano kwotę nie większą niż 1000 złotych przeznaczoną na wydatki związane ze świętami, natomiast zdecydowanie więcej planują wydać osoby, które nie planują budżetu domowego, do których należą osoby młode, pracujące, z gospodarstw jedni lub dwuosobowych.

Rozsądek przede wszystkim

Podobnie jak w zeszłym roku i dwa lata temu Polacy nie planują szaleć podczas zakupów świątecznych. Aż 47. proc ankietowanych deklaruje, że nie będzie się zapożyczać, by wyprawić święta. Zaledwie kilka procent badanych przyznaje, że skorzysta z ofert instytucji pozabankowych lub pożyczy pieniądze od rodziny. Duży odsetek Polaków zwróci uwagę również na ceny produktów podczas zakupów. Większość z nich wybierze tańsze zamienniki, by móc kupić wszystkie potrzebne rzeczy i zmieścić się w budżecie. Co trzeci ankietowany stwierdził, że nie zwraca uwagi na koszty związane z zakupami, a zaledwie 7 proc. zamierza kupować produkty z najwyższej półki.

Wydatki na prezenty

Aż. 79 proc. badanych oczekuje w tym roku prezentu. Odzież, kosmetyki i elektronika to podarunki, które najczęściej będą pojawiać się pod choinką. Według przeprowadzonych badań co piąty ankietowany chciałby otrzymać ubrania, 27 proc. kobiet wskazuje kosmetyki, a co czwarty mężczyzna elektronikę. Zdecydowanie rzadziej pojawią się książki (6 proc. badanych) oaz płyty z muzyką (4 proc. badanych).