Sylwester – ile wydadzą Polacy?

Przywitanie Nowego Roku to wydarzenie planowane przez duży procent Polaków. Wydatki związane z tą jedną nocą zapowiadają się na bardzo wysokie. Polacy planują świętować nie tylko w kraju, choć koszty te również bywają duże, ale również zagranicą. Najczęściej wybieranym kierunkiem są kraje ciepłe, ale również miejsca idealne dla narciarzy i sympatyków sportów zimowych.

Od czego zależy kwota przeznaczona na Sylwestra?

Największy wpływ na decyzję o wydaniu dużej sumy pieniędzy mają zarobki. Ich wysokość oraz status społeczny decydują o formie spędzenia tego czasu oraz budżecie, jaki będzie na nią przeznaczony. Dodatkowymi czynnikami są również miejsce zamieszkania oraz wiek. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Kronenberga najwięcej wydadzą osoby w wieku około 30 lat. Będzie to kwota około 500 złotych. Średnio 200-250 złotych przeznaczą osoby w wieku od 18 lat wzwyż, natomiast nie więcej niż 100 złotych osoby starsze w wieku 60 lat i więcej.

W kraju czy zagranicą?

Aż 1/3 badanych przyznaje, że planuje spędzić Sylwestra poza granicami Polski. Najczęściej wybieranymi krajami są Tajlandia, Emiraty Arabskie oraz Kuba. Koszt takiego wyjazdu w tym okresie to minimum 2000 złotych za osobę. Według badań z roku na rok wydatki przeznaczane na ten cel wrastają o kilka procent. Podobnie rzecz ma się z cenami. Około 15 proc. ankietowanych wskazuje, że kierunek wyjazdu związany jest z możliwością jeżdżenia na nartach. Kraje przez nich wybierane to Szwajcaria, Słowacja i Austria.

Sylwester w Polsce również nie należy do tanich, jeśli chce się spędzić go poza miejscem zamieszkania lub na zabawie sylwestrowej. Polacy przeznaczają na ten cel nawet 800 złotych. W zależności od miasta oraz ofert organizatora koszt imprezy może oscylować w granicach 250-500 złotych. Więcej wydają osoby organizujące domówki. Ci, którzy planują wyjechać na Sylwestra do innego miasta powinni liczyć się z wydatkiem rzędu 600 złotych za osobę bez wyżywienia. Najdroższe apartamenty to nawet 1000 złotych za jedną noc dla dwóch osób.